EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Ikarie XB 1

Příběh, na motivy knihy Stanislava Lema, se odehrává v roce 2163 v hlubokém vesmíru na palubě kosmické lodi. Čtyřicetičlenná posádka se vydává na dlouhou cestu ze Země k Alfě Centauri. Na palubě lodi zpočátku probíhá vše vpoklidu. Panuje zde přátelská atmosféra, posádka se setkává v jídelně, tělocvičně, při společenských večírcích. Vám je však jistě jasné, že tato idylka nemůže vydržet po celou dobu. Více ze zápletky nebudeme prozrazovat, byť ve filmu nejde jen o ni.

Atmosféra filmu je opravdu skvělá

Tvůrcům se podařilo vykreslit skvělou atmosféru, kterou působivě doplňuje hudba Zdeňka Lišky. Černobílá podmanivost scénografie Jana Zázvorky dokonce ovlivnila Stanleyho Kubricka při tvorbě jeho slavné Vesmírné odysey. V hlavních rolích se můžete těšit na velké hvězdy českého filmu: Zdeňka Štěpánka jako kapitána Vladimíra Abajeva, Danu Medřickou coby Ninu Kirovou, Františka Smolíka jako Anthonyho Hopkinse, Miroslava Macháčka jako Marcela Bernarda, Radovana Lukavského jako MacDonalda, Ottu Lackoviče jako Michala, Marcelu Martínkovou jako Štefu a další.

Drobná ochutnávka zde

Film byl v roce 2016 vybrán jako první zástupce české kinematografie do sekce Classics mezinárodního filmového festivalu ve francouzském Cannes. Zařadil se tak do dobré společnosti velkých filmů světové kinematografie.

Uvelebte se tedy do křesel svého oblíbeného kina a vydejte se na napínavou vesmírnou pouť. Stojí to za to.

Autor Sylvie Kročáková SCIENCE IN - Copywriter

Zobrazit profil autora