Národní finále CanSat 2016 zná již své plechovkové vítěze.
Jedna hexakoptéra, dva dny, tři porotci, devět týmů, devět plechovek, spousty drátů, větru, slunce, nervozity, úspěchů, ale i zklamání. To vše bylo národní finále soutěže CanSat 2016.
Ve dnech 31. 3. – 1. 4. se na letišti v Jaroměři setkalo devět týmů složených ze žáků středních škola a zájmových technických kroužků v doprovodu svých mentorů z celé České republiky. Přijely prezentovat svou několika týdenní práci, která spočívala ve zkonstruování vlastního, funkčního satelitu o velikosti malé nápojové plechovky, který měl být vypuštěn na svou cestu atmosférou za účelem sběru dat. Data měly týmy vyhodnotit a výsledky následně prezentovat před odbornou porotou.
Na čtvrteční program byla plánována prezentace jednotlivých týmů, představení misí a pojmenování cílů, kterých chtěly týmy dosáhnout. Samotné lety byly připraveny na páteční dopoledne. Kvůli nepříznivému vývoji počasí však rozhodli organizátoři po konzultaci s firmou Vertical Images, která pro soutěž poskytla hexakoptéru a rovněž všech devět letů její tým pilotoval, ke změně programu. Vypuštění satelitů bylo tedy přesunuto na čtvrteční odpoledne. Téměř všechny týmy tato změna v první okamžik zaskočila, nicméně se k tomu postavily statečně a nakonec bylo všech devět satelitů skutečně vypuštěno. Nutno dodat, že hardwarové i softwarové úpravy „plechovek“ probíhaly až do posledních okamžiků před startem.
Dron vynesl satelity přibližně 400 metrů nad zemský povrch. Z této výšky byly minidružice vypuštěny a během svého pádu na padáčku měly plnit povinnou tzv. primární misi (měření tlaku a teploty) a sekundární misi, ve které si týmy mohly vybrat ke sledování libovolné parametry nebo například snažit se přistát na předem zvoleném místě.
V pátek v dopoledních hodinách probíhaly v klubovně jaroměřského letiště prezentace misí – průběh přípravné fáze, počáteční myšlenky, nápady, samotná konstrukce. Zároveň představily týmy odborné porotě analýzu dat a výsledků misí, které v předchozím odpoledni naměřily, a závěry, které vyvodily.
Rozhodování poroty nebylo jednoduché, neboť výkony některých týmů byly velmi vyrovnané. Zejména boj o třetí místo byl do posledního okamžiku více než napínavý. Po dlouhé poradě však bylo rozhodnuto o následujícím umístění:
1.místo – RajSat1 (Praha)
2.místo – Ajťáci SPŠOFM (Frýdek-Místek)
3.místo – 7-SAT (Cheb)
4.místo – NoName (SPŠE Ječná)
5.místo – The Almighty Lobsters (Gym. Jana Nerudy)
6.místo – Rapsberry (GaSOŠ Podbořany)
7.místo – Schrödinger's can (DDD Plzeň)
8.místo – PanSat (SPŠST PRAHA)
9.místo – Firefly (Gym. Polička)
Pro všechny zúčastněné byly připraveny diplomy a drobné ceny. Tři první týmy dostaly vítězné poháry, perníkové medaile a další ceny - například jednodenní kurz pilotování dronů od firmy Vertical Images, Experimentář a volné vstupenky od Science centra iQLANDIA Liberci. Vítězové se vydají letos v létě reprezentovat Českou republiku na mezinárodní CanSat finále do Portugalska.