EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Edit: 27.9.2019

Soutěž CanSat nabízí soutěžním týmům jedinečnou možnost vyzkoušet si přípravu vlastního „vesmírného projektu“ - stavbu satelitu. Buďte nejlepší v České republice a probojujte se na evropské finále!

I ty největší sny se plní po dosažení malých, postupných krůčků.

Sníte-li o prozkoumávání vesmíru či vyslání vlastního satelitu do vesmíru, proč nezačít s CanSatem?

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie, přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně tak jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Data získávají po vystřelení raketou nebo vypuštěním z jiného nosiče (např. letadla či balonu) do přibližně kilometrové výšky a při následném řízeném sestupu s pomocí padáku a bezpečném přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

Soutěž má v každé členské zemi ESA své národní kolo, jehož vítěz postupuje do evropského finále.

Zatím největšího mezinárodního úspěchu dosáhl tým HATALOM z Gymnázia Opatov v Praze, který reprezentoval Českou republiku na evropském finále na Azorských ostrovech v roce 2018, na kterém slavil historický úspěch.

Letošním reprezentantem ČR na evropském finále v italské Bologni (24.-28.6.2019) byl vítěz národního finále, tým Charles the Fourth z Pardubic, na kterém ovládli jednu z hlavních kategorií.

 

NOVÝ ROČNÍK 2020

Zde jsou PROPOZICE a PŘIHLÁŠKA pro týmy. Pro podrobnější informace sledujte náš web, facebook nebo se přihlašte k odběru našeho newsletteru, abyste měli vždy aktuální informace o tom, co pro Vás připravujeme.

Pro vedoucí týmů, kterými jsou primárně učitelé, je každoročně připraven seminář, během kterého jsou vedoucí týmů seznámeni s pravidly a průběhem soutěže a jsou jim prezentovány tipy, jak v soutěži se svým týmem uspět. Seminář se pro ročník 2020 uskuteční 24.10.2019 od 9:30 na Fakultě elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Seminář není povinný, ale je důrazně doporučen zejména těm vedoucím týmů, kteří se jej nezúčastnili v minulých ročnících nebo se s CanSatem teprve seznamují. REGISTRACE na seminář.

Výsledky posledních čtyř národních finále

Zpráva z ročníku 2019

Zpráva z ročníku 2018

Zpráva z ročníku 2017

Zpráva z ročníku 2016

Evropské finále na Azorských ostrovech 2018

Národní finále CanSat 2016

Materiály z CanSat semináře pro vedoucí týmů z ročníku 2019 ZDE. (heslo)

Autor Jan Spratek ESA-ESERO - space science educator

Zobrazit profil autora