EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Do kosmu s Krtkem

Americký astronaut Andrew Feustel se 21. 3. 2018 vydal na svou třetí vesmírnou misi. Poprvé vyletěl do vesmíru roku 2009, podruhé 2011; letos stráví na ISS půl roku jako člen Expedice 55 a velitel Expedice 56.

Andrew má vztah k České republice, neboť maminka jeho ženy Indira Feustel pochází z Moravy. Při předchozí misi vynesl Andrew do vesmíru Nerudovu sbírku Písně kosmické, a jako maskota vzal s sebou českého Krtečka autora Zdeňka Milera. Po návratu z mise roku 2011 navštívil Českou republiku a na mnoha besedách představoval především mladé generaci kosmonautiku.

Nyní je Krteček s Andrewem opět ve vesmíru, tentokrát ve zmenšené podobě, aby se vešel do lodi Sojuz. Kromě něj vzal Feustel další český artefakt - obrázek Měsíční krajina, který namaloval roku 1942 tehdy čtrnáciletý židovský chlapec Petr Ginz v Terezíně. Petr Ginz tragicky zahynul (v Osvětimi), stejně jako izraelský kosmonaut Ilan Ramon, který již jednou kresbu do kosmu vezl - roku 2003 na palubě raketoplánu Columbia, který shořel v atmosféře. Stalo se to dne 1.2.2003, v den narození Petra Ginze.

Po návratu z vesmíru (srpen 2018) má Andrew v plánu navštívit Českou republiku se sérií besed a programů v různých městech.

Krtečka ve vesmíru sleduje dlouhodobý vzdělávací projekt pro děti i dospělé "Do kosmu s Krtkem". Přečtěte si o všech plánovaných akcích tohoto projektu, jehož hlavními organizátory je Astronomický ústav Akademie věd ČR a Česká kosmická kancelář. A zapojte se!

  

Autor Lukáš Holman SCIENCE IN - Koordinátor

Zobrazit profil autora