EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Aktuality

Co se děje ve vesmíru a ve vzdělávání o něm.

Vesmírný seriál KOSMIX pro děti s tématickými omalovánkami

Jan Spratek 25. 7. 2020
náhled

Od 6. ledna do 29. června běžel na dětském kanále České televize ČT :D 26-dílný animovaný seriál pro děti o vesmíru s názvem KOSMIX. Hlavním hrdinou v něm je robůtek Kit, který se rozhodl prozkoumat celý známý vesmír.

Naše kancelář se odborně podílela nejenom na tvorbě scénáře a my tak doufáme, že osloví i starší generace a učitele. Nyní můžete dětem stáhnout i tématické omalovánky z Kitových příběhů.

Celý článek

Když se Země chvěje, příběh seismické vlny - geofyzika v komiksu

Jan Spratek 20. 7. 2020
náhled

Ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR a Planetum vznikla unikátní vzdělávací pomůcka, komiks o vzniku seismických vln. Žákům 1. a 2. stupně ZŠ je tak téma zemětřesení vysvětleno netradiční příběhovou formou a seznámí čtenáře s geofyzikálními pojmy a jevy, které se v oboru věd o chování Země objevují.

Znáte rozdíl mezí P-vlnou a S-vlnou? Kde je seismická vlna nejrychlejší a kde v nitru Země nejpomalejší? To se dozvíte v 1. ze 3 dílů komiksových  příběhů.

Celý článek

Na počítačích Astro PI na ISS letos běželo 251 českých programů!

Jan Spratek 29. 6. 2020
náhled

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS se nachází 2 mikropočítače, které mohou děti ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích programovat v rámci Astro Pi Challenge a letos se českým dětem podařilo na oběžnou dráhu poslat 251 programů a experimentů.

V rámci Mise Space Lab, která je určená do 19 let, proběhlo na oběžné dráze 9 experimentů. V rámci Mise Zero, která je určená do 14 let, proběhlo 242 programů. V obou příkladech se jedná o historická maxima.

Celý článek

Český tým z Roudnice nad Labem vyhrál Moon Camp Challenge

Jan Spratek 5. 6. 2020
náhled

V soutěži Moon Camp Challenge mají žáci ve 2 - 6 členných týmech za úkol ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích navrhnout a 3D vymodelovat měsíční základnu, která udrží naživu minimálně 2 astronauty. A český tým VOJA, s názvem zvoleným podle prvních písmen křesních jmen jeho členů, zvitězil v kategorii Explorers, do 14 let.

V nabité konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa se tak jedná o obrovitánský úspěch.

Celý článek

Online kurzy pro učitele a žáky v období karantény

Jan Spratek 4. 6. 2020
náhled

Vzdělávat je třeba neustále a téma vesmíru nesmí zůstat pozadu. V průběhu karanténních opatření jsme pro děti v doporučeném věku od 6 do 15 let připravili sérii online kurzů na všelijaká vesmírná témata. Během nich jsme dětem pomohli dokončit aktuální výzvy a soutěže Evropské kosmické agentury ESA, ale i dále rozšířit jejich vesmírné obzory.

Celkem se v rámci 18 kurzů zúčastnilo přes 2000 dětí z celé České republiky. Všechny kurzy byly pochopitelně zdarma. Některé kurzy byly nahrávány, a tak je můžete zhlédnout zpětně nebo si prohlédnout jejich jednotlivé prezentace.

Celý článek

Nový videonávod jak modelovat pro soutěž Moon Camp Challenge

Jan Spratek 21. 4. 2020
náhled

Tento videonávod je tentokrát zaměřený na soutěž Moon Camp Challenge, ve které mají týmy o 2 - 6 dětech ve věku od 6 do 18 let navrhnut a 3D vymodelovat měsíční základnu, která udrží při životě minimálně 2 astronauty. Termín odevzdání je do 7. 5. 2020.

Naučte se 3D modelovat a přitom si osvěžte své znalosti o podmínkách na Měsíci a plánech jeho budoucí kolonizace.

Celý článek

Navrhněte a online vymodelujte měsíční základnu do 7. 5. 2020

Jan Spratek 25. 3. 2020
náhled

V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 18 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 základnu na Měsíci, která udrží na živu minimálně 2 astronauty.

Vytvořte tým o 2 - 6 členech a pusťte se do práce. Váš nápad jednoho dne může stát na mimozemském tělese!

Celý článek

Videonávod jak krok po kroku naprogramovat mikropočítače Astro Pi

Jan Spratek 12. 3. 2020
náhled

Školy jsou uzavřeny a online lekcí pro děti je málo. Připravili jsme tak lekci programování v jazyce Python pro mikropočítače Astro Pi. Této aktivity mohou využít děti do 14 let v rámci Astro Pi Challenge, která běží do 20. března.

Pošlete z domu pozdrav astronautům na ISS!

Celý článek

NOVÉ TERMÍNY pro kurzy pro učitele v ESA-ESEC e-Technology Lab v Belgii

Jan Spratek 13. 2. 2020
náhled

ESA Education vypsala nové termíny kurzů pro nejenom učitele ZŠ a SŠ na duben, květen a červen 2020, které se uskuteční v ESA Education Training Centre v Belgii.

Jedná se o každoroční sérii kurzů pro zájemce o rozšíření znalostí v přírodovědných a technických oborech, během kterých si účastníci osvojí znalosti z oblasti robotiky, programování a spousty dalšího, co mohou následně využít v rámci svých hodin, kroužků apod.

Celý článek

Známe postupující týmy do národního finále soutěže CanSat 2020!

Jan Spratek 29. 1. 2020
náhled

Dnes se v pražské kanceláři odehrálo netrpělivě očekáváne národní semifinále středoškolské soutěže CanSat.

Bylo vybráno 8 postupujících týmů, které se v dubnu utkají o postup do evropského finále.

Celý článek

Kurzy pro učitele v belgickém ESA-ESEC e-Technology Lab

Jan Spratek 11. 12. 2019
náhled

ESA Education vypsala nové termíny kurzů pro učitele základních a středních škol na leden, únor a březen 2020, které se uskuteční v ESA Education Training Centre v Belgii.

Jedná se o každoroční sérii kurzů pro učitele přírodovědných a technických oborů, během kterých si osvojíte znalosti z oblasti robotiky, programování a spousty dalšího, co můžete následně využít v rámci svých hodin.

Celý článek

KidsXO - Mise Zero; Posíláme pozdrav astronautům!

Jan Spratek 31. 10. 2019
náhled

Na čtvrtek 14. listopadu jsme pro děti do 14 let v prostorách Deloitte v Praze připravili další akci zaměřenou na programování mikropočítačů na oběžné dráze Země.

Akce nese název KidsXO - Mise Zero a pořádáme ji v rámci Českého kosmického týdne (Czech Space Week) spolu s Deloitte Česká republika.

Celý článek